Zespół Jelita Drażliwego (Irritable Bowel Syndrome) to przypadłość na którą cierpię od kilkunastu lat. Z medycznego punktu widzenia nie jest ona groźna – technicznie to nie jest nawet choroba. Niestety, praktycznie różnica ta jest raczej niezauważalna, bo IBS bywa ogromnie uciążliwe. Wiele osób nie wie dokładnie czego w odżywianiu należy unikać, aby mieć jak najmniej ataków skurczy jelit i funkcjonować możliwie normalnie. Jeżeli IBS dotknęło równiez Ciebie i chcesz ograniczyć jego negatywny wpływ na swoje życie, czytaj dalej.
Zanim jednak przejdę do właściwej diety, kilka faktów:
- Główne składniki pokarmowe których należy unikać przy IBS to FODMAP-y, ale problematyczne mogą być również duże ilości błonnika czy odpornej na trawienie skrobii.
- FODMAP = frukto-oligo-di-mono-sacharydy oraz poliole (nie wszystkie, erytrytol jest ok).
- IBS nie ma nic wspólnego z glutenem, celiakią czy nietolerancją laktozy, ale oczywiście może wystąpić równocześnie z którąś z tych przypadłości.
- IBS jest bardzo indywidualnym problemem jelitowym w kwestii ilości pożywienia i produktów jakie nie wywołują symptomów. Traktuj zamieszczoną listę jako punkt startowy.
Poniżej znajdziesz spis produktów, które są potwierdzone badaniami jako zawierające minimum FODMAP-ów. Jeżeli obok produktu podana jest ilość, to oznacza że należy ograniczyć ten produkt do podanej ilości w ciągu przynajmniej 8h. Dlaczego tak długo? Ponieważ tyle mniej-więcej trwa przetwarzanie enzymatyczne treści pokarmowej. Gdy znajdzie się ona w jelicie grubym, aktywność ta ustaje. Dla ułatwienia możemy przyjąć, aby produkty z ograniczeniem spożywać raz na dobę.
UWAGA: Gdy podaje objętościowe ilości (np. 1/2 szklanki) to mam na myśli produkt surowy (o ile nie jest napisane inaczej), posiekany w kostkę ok ~1 cm (tam, gdzie to ma zastosowanie).
>> Lista produktów <<