„Jesteś tym co jesz” to stwierdzenie nabierające nowego wymiaru w świetle najnowszej wiedzy naukowej
Stoimy przed coraz większą ilością dowodu naukowego, która sugeruje że skład flory bakteryjnej jelita ma znaczący wpływ na decyzje podejmowane przy doborze pożywienia.
I tak, bakterie Prevotella żywią się węglowodanami, Bifidobacteria – błonnikiem pokarmowym, z kolei Bacteroidetes interesują niektóre rodzaje kwasów tłuszczowych. Wszystkie można znaleźć w ludzkim jelicie, ale nie w takich samych ilościach u każdego. Typów bakterii jest wiele i prawie każdy chce czegoś trochę innego… Do czasu, gdy jeden rodzaj nie zaczyna dominować.
Przykład: czekolada, zwana często zagładą sześciopaka
Osoby które nie mogą się powstrzymać przed jedzeniem czekoladowych przysmaków mają inną kompozycję bakteryjnych metabolitów w moczu, niż osoby którym czekolada jest obojętna.
Nie dośc, że istnieją ludzie, którzy czekoladzie (czy fast foodom, czipsom, piwie etc.) opierają się bez problemu – to praktycznie każdy może do takiej grupy dołączyć!
- wspomniana wcześniej dysforia,
- zmiana odczucia w receptorach smaku (to, czego nasi bakteryjni władcy żądają smakuje lepiej)
- stymulacja nerwowa (jelito to praktycznie osobny układ nerwowy o ogromnej ilości neuronów)
- produkcja hormonów (ponad 50% dopaminy i większość serotoniny ma źródło w jelicie)
- bezpośrednia manipulacja komórek wyściełających jelito (czyni przyswajanie jednych składników łatwiejszym, innych trudniejszym i mniej ekonomicznym – co dla organizmu jest bardzo istotne)
1. Doświadczenie empiryczne i badania naukowe pokazują, że unikając produktów niekorzystnych dla zdrowej wagi (słodycze, słone przekąski, tłuste jedzenie etc.) doprowadzamy do spadku preferencji żywieniowej w kierunku tych produktów i wytworzenia preferencji w kierunku produktów, których obecność w naszej diecie została zwiększona (najlepiej tych pozytywnie powiązanych z niską wagą, jak jogurty naturalne, warzywa, owoce etc.).
2. Duże zróżnicowanie produktów w diecie (z „dobrych” grup) wspiera dywersyfikację flory jelita i zmniejsza szanse, że któraś grupa niekorzystnych bakterii będzie miała większy wpływ na nasze decyzje.
3. Pilnuj aby nie dostarczać zbyt dużo kalorii – jedząc ponad zapotrzebowanie kaloryczne zmniejszamy zróżnicowanie flory bakteryjnej. Jest to prawdopodobnie jeden z mechanizmów, przez który osoby będące w etapach nadwyżki kalorycznej zaczynają po jakimś czasie odczuwać coraz większy pociąg w kierunku niezdrowego pożywienia.
– Konrad